MEBden tablet önlemi...

MEBden tablet önlemi...

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Mustafa Koç, Fatih Projesi kapsamında mağduriyetlerin yaşanmaması için okulların stoklarında tutulmak üzere 2 bin 855 yedek tablet bilgisayar dağıtıldığını açıkladı.

 YEĞİTEK Genel Müdürü Mustafa Koç, İHA'ya yaptığı açıklamada, 22 Kasım 2010 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında yapılan protokolle başlatılan Fatih Projesi kapsamında bugüne kadar, Türkiye'deki pilot okullarda, öğrenci ve öğretmenlere toplam 62 bin 800 tablet bilgisayar dağıtıldığını belirtti.

2013 yılının Şubat ayında ise genişletilmiş pilot uygulama kapsamında 81 ilde MEB'e bağlı örgün öğrenim yapan 217 okula 49 bin tablet bilgisayar dağıtıldığını açıklayan Koç, söz konusu tablet bilgisayarların 38 bin 653'ünün bu okullarda öğrenim gören öğrencilere, 7 bin 492'sini ise aynı okullarda görev yapan öğretmenlere verildiğini açıkladı. Koç, yaklaşık 11 milyonu bulan ve önümüzdeki 3 yıl içerisinde 5. sınıftan 12. sınıfa tüm öğrencilere dağıtılmak üzere tablet bilgisayar alımına yönelik hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.

ALT YAPI HAZİRAN AYINDA TAMAMLANACAK

Meslek liselerinin haricindeki liseleri kapsayan ilk fazdaki 3 bin 657 ortaöğretim kurumunda yaklaşık 85 bin etkileşimli tahta kurulumunun gerçekleştirildiğine işaret eden Koç, "Söz konusu okullara yazıcı ve doküman kameraları dağıtıldı. Etkileşimli tahta kurulumu tamamlanan okulların kablolama altyapısı ve yerel alan ağına ait aktif cihazların kurulumu için sözleşme imzalandı. Kurulum çalışmalarının 2013 Haziran ayında tamamlanması planlanıyor" dedi.

Örgün öğrenim okullarına dağıtımı yapılan tablet bilgisayarlarla ders dışında, eğitsel nitelikli oyunların oynanmasının da mümkün olduğunu ifade eden Koç, Türk Dil Kurumu sözlüğü temel alınarak hazırlanan kelime oyunları, öğretim programı temel alınarak hazırlanan matematik oyunlarıyla öğrencilerin eğlenerek, öğrenmesinin amaçlandığını dile getirdi.

OKULLARIN STOKLARINDA 2 BİN 855 TABLET BİLGİSAYAR VAR

Tabletlerin arızalanması durumunda, öğrenci ve öğretmenlerin e-posta veya telefonla ihtiyaç duydukları anda ilgili birimlere ulaşabildiğini vurgulayan Koç, "Pilot uygulama kapsamında gelen şikayetler yine bu birimler tarafından ivedilikle cevaplanıyor. Proje kapsamında dağıtılan cihazlar garantili. Tabletlerin arıza durumlarında onarımları söz konusu garanti kapsamında yapılıyor" dedi. Koç, bu gibi durumlarda mağduriyetlerin yaşanmaması için okulların stoklarında tutulmak üzere, 2 bin 855 yedek tablet bilgisayar dağıtıldığını açıkladı.

TABLET BİLGİSAYARLAR KAÇINCI SINIF ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILIYOR

Tablet bilgisayarların öncelikle örgün eğitim kapsamındaki 9. sınıf öğrencilerine dağıtıldığını söyleyen Koç, önümüzdeki 3 yıl içerisinde 5. sınıftan 12. sınıfa tüm öğrencilere tablet bilgisayar dağıtımı planlandığını dile getirdi.

TABLETLER MÜFREDATLA EŞ ZAMANLI GÜNCELLENİYOR

Tablet bilgisayarlardaki içeriklerin eş zamanlı olarak güncellenen müfredat doğrultusunda güncellendiğine dikkat çeken Koç, geliştirilen eğitsel oyunların ise müfredatı destekleyen yapıda olmasının sağlandığını kaydetti.

YALNIZCA TABLET YETERLİ DEĞİL

Koç, mevcut eğitim sistemi içerisinde teknolojik çağın gereği olan tablet bilgisayarlarla verilen eğitimin desteklenmesi ve öğretilen konuların pekiştirilmesinin hedeflendiğini vurgulayarak, "Sınıf içi etkinliklerde defter ve kitapların tamamen kaldırılması hususu üzerinde ayrıca çalışılması gerekiyor. Konunun ilerleyen süreç içerisinde daha sağlıklı değerlendirileceği düşünülüyor" dedi.

TABLETLERE VELİLERDEN YOĞUN İLGİ

MEB tarafından öğrencilere eğitim amaçlı ücretsiz tablet bilgisayar temin edilmesinin daha önce tablet bilgisayar kullanmayan velilerde büyük bir heyecan uyandırdığını anlatan Koç, "Öğrenci velileri, öğrencilik dönemlerinde böyle bir imkana sahip olmaları için bu imkanın büyük bir fırsat olduğundan söz ediyor. Teknolojinin çağın bir gereği ve imkanı olmayan aileler için çocuklarının teknolojiye kavuşmasının önemli olduğunu belirtiyor. Ayrıca, kendilerinin de bu sayede teknolojiye ayak uydurduklarını, evdeki küçük çocukların daha erken yaşlarda teknoloji ile tanıştıklarını ve çağa uyum sağladıklarını söylüyorlar. Veliler, öğrencilerinin tablet bilgisayarlarda daha istekli ders çalıştığını ve bilişim teknoloji araçlarının yalnızca oyun amaçlı kullanılmadığını görmekten çok mutluluk duyduklarını ifade ediyorlar" açıklamasını yaptı.


İHA 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum