2024 Öğretmen Atamalarında Rehberlik Öğretmenliği Kontenjan Tahmini ve Talepler!

2024 Öğretmen Atamalarında Rehberlik Öğretmenliği Kontenjan Tahmini ve Talepler!

2024 Öğretmen atamalarında Rehberlik Öğretmenliği (PDR) branşı tahmini kontenjan sayısı ve sizlerden gelen talepler haberimizde...

Öğretmen Atamalarında Branşlara Göre Kontenjan Tahminleri ve Beklentiler konulu Haber Dizimizde ; Sınıf , Okul Öncesi, Özel Eğitim, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İlköğretim Matematik Öğretmenliği geçmiş atama puanı, son 3 yıl kontenjanlar, 2023 KPSS puanı ile atamalarda tahmini kontenjan sayısı ve sizlerden gelen talepleri yazdık.

Yarın ise İngilizce branşıyla Haber Dizimize devam edeceğiz. Branşınızla ilgili beklentilerinizi WhatsApp veya mail yoluyla bize iletebilirsiniz.

Rehberlik Öğretmenliği

Rehberlik 1975 yılından itibaren Türk eğitim sistemine entegre edilmiş. Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmeliği, Rehberlik alan öğretmeni norm kadrosu bölümüne göre Rehberlik Öğretmenleri Özel Eğitim Kurumlarında çırak/öğrenci sayısı 100 ve 100’ün katlarında diğer eğitim kurumlarında ise 500/500’ün katlarına ulaşması halinde ilave 1 Rehber Öğretmeni norm kadrosu açılıyor.

Rehberlik Öğretmenlerinin Beklentileri

Eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer Rehberlik Öğretmenleri için yeni norm kadro düzenlemesi yapılacağını açıklamıştı fakat bu düzenleme yapılmadı. Norm çalışmasının atamalara yetişecek şekilde düzenlenmesini verilen sözün tutulmasını talep ediyorlar. Sınav netlerinin çok yüksek olduğunu belirterek yüksek puanlarla atanamamaktan endişe duyduklarını ifade ediyorlar. Norm düzenlenmesinin ardından oluşacak öğretmen açığının kapanması için talepleri en az 10 bin kontenjan.

Rehberlik Son 3 Yıl Atama İstatistiği

Rehberlik Öğretmenliği Son 3 yılda toplamda 5.879 kontenjan alarak en yüksek kontenjan alan altıncı bölüm olma özelliği gösteriyor. En düşük 2022 KPSS atama puanı 78,78.

r1.png

Rehberlik Öğretmenliği 2023 KPSS’ ye giren öğretmen sayısı 24,678. 2023 ÖABT ortalaması 48,970 tüm branşlar içinde en yüksek ortalamaya sahip bölüm. Özellikle belli puan aralığında yığılma olduğu sınav sonuçlarında görülmekte birlikte virgüllü puanlarda bile sıralamalarda değişiklikler olabiliyor.

Rehberlik Öğretmenliği 2024 Yılı Tahmini Kontenjan Sayısı

2023 KPSS Puanıyla tahmini genel kontenjanlarda Rehberlik öğretmenliğinin alacağı kontenjanlar;

r2-001.png

Mail Adresimiz: [email protected]

WhatsApp Hattımız: 0531 674 25 06

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Mebpersonel.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

5 Yorum